Dowiedz się jaki jest odpowiedni czas na montowanie szamba, trudno sobie wyobrazić, że Twój dom jest gotowy, ale razem z rodziną nie możecie się do niego wprowadzić i w pełni z niego korzystać, bo brakuje tam kanalizacji. Pozostawienie montaży szamba na sam koniec inwestycji może okazać się decyzją, która odłoży w czasie wymarzoną wyprowadzkę. Projekty domów mają załączone projekty instalacji, które mają się w nim znaleźć, jedną z nich jest instalacja wodno-kanalizacyjna, więc umieszczenie zbiornika betonowego na działce i przyłączenie go do niej nie powinno sprawić problemu. Trudno jednoznacznie oszacować, kiedy dokładnie powinieneś zamontować swój własny zbiornik betonowy na szambo i wskazać konkretny etap budowy.
Najlepiej byłoby połączyć to z pracą hydraulika, który przygotowuje wszystkie elementy instalacji w domu. Możesz też zrobić to na samym początku równo z wylaniem fundamentów, wtedy też łatwiej będzie przygotować wykop pod zbiornik, a rura przyłączeniowa zostanie wyprowadzona w płycie fundamentowej.
Kiedy montować szambo betonowe? – Jaki jest odpowiedni czas na montowanie szamba
Etap budowy, podczas którego zamontowany zostanie zbiornik betonowy dla twojego domu jednorodzinnego, to tak naprawdę Twój wybór. Z tym nie powinieneś mieć problemu. Problem może pojawić się wtedy, kiedy pogoda postanowi się delikatnie popsuć, bo jej akurat nie da się zaplanować, a prognozy, to tylko prognozy. Na każdym etapie budowy to matka natura dyktuje warunki i dopóki prace trwają na zewnątrz, jesteśmy od niej uzależnieni.
Optymalna pora na montaż i przyłączenie szamba betonowego do Twojego domu to czas, kiedy temperatura powietrza wynosi minimum 5 stopni Celsjusza. Pomimo tego, że zbiorniki są konstrukcjami monolitycznymi, to pokrywa górna jest wiązana zaprawą mrozo i wodoodporną, dlatego, żeby szybciej wiązała i nie pękała, wymagane jest, żeby temperatura na termometrze była na plusie.
Ile jest działek, tyle rodzajów terenu. Jedne są suche jak pieprz, a drugie podmokłe z wysokim poziomem wód gruntowych. Dlatego warto sprawdzić, jak to wygląda na twojej działce, bo może się okazać, że wczesna wiosna, kiedy topnieje śnieg i często mamy do czynienia z deszczem może utrudnić montaż. Podobna sytuacja może być późną jesienią.
-
Szambo Betonowe 10m3 Zbiornik Betonowy3000,00 zł
-
Szambo Betonowe 8m3 Zbiornik Betonowy2900,00 zł
-
Szambo Betonowe 6m3 Zbiornik Betonowy2300,00 zł
-
Szambo Betonowe 5m3 Zbiornik Betonowy2200,00 zł
Drobne opady deszczu nie stanowią problemu, gorzej to wygląda, jeśli opady utrzymywały się przez parę dni, wtedy nawet w okresie letnim powinieneś chwilę odczekać, aż ziemia lepiej wyschnie.
W zależności od pogody najwięcej montaży wykonuje się od kwietnia do połowy października, a w szczególności w okresie letnim: czerwiec, lipiec i sierpień.
Dlatego powinieneś odpowiednio wcześniej zamówić odpowiedni zbiornik i umówić się na jego montaż, żeby nie czekać zbyt długo. Nie po to wybudowałeś sobie piękny dom, żeby żyć na walizkach i jeść z papierowych naczyń, bo wszystko zostało już przygotowane do wyprowadzki na nowe. J
Dla wygody montażu najlepiej jest wybierać miesiące, w których dzień jest odpowiednio długi, dzięki temu nie potrzeba dodatkowego oświetlenia, a prace mogą być swobodnie i sprawnie prowadzone.
Na montaż najlepiej wybieraj dni powszednie. Każda ekipa instalacyjna jest odpowiednio przygotowana do montażu zbiornika betonowego, pomimo tego nie zawsze wszystko idzie jak z płatka. Czasem jakaś złączka może nie pasować, jakaś rura może pęknąć, bo ktoś nieuważnie operował łopatą, to może spowodować konieczność wizyty w sklepie budowlanym i zakup potrzebnych elementów. Ktoś może mieć gorszy dzień i po prostu czegoś zapomni, to się zdarza bardzo rzadko, ale jest możliwe, lepiej się przygotować na to wcześniej.
Pośpiech jest najgorszym doradcą, dlatego termin montażu ustaw tak, żeby nikt nikomu nie przeszkadza, dzięki czemu każdy skupi się na swojej pracy i wykona ja dobrze. W końcu montujesz szambo, które ma ci służyć dziesiątki lat, nie można sobie pozwolić na fuszerkę.
Ile trwa montaż zbiornika betonowego i jak się do niego przygotować?
Żeby poprawnie zamontować betonowy zbiornik na szambo, poza wskazówkami z poprzedniego akapitu powinieneś się też dobrze przygotować do samego montażu zbiornika. Wykop pod zbiornik powinien zostać przygotowany wcześniej, najlepiej dzień przed montażem. Uchroni to przed opadaniem ścian wykopu, a już wzorowo byłoby wykonać go tego samego dnia, tuż przed dostarczeniem gotowego zbiornika betonowego.
Wymiary wykopu różnią się w zależności od wybranego szamba. Najlepiej przygotować taki wykop, który pozwoli na bezproblemowe opuszczenie szamba przez dźwig i sprawne poruszanie się wokół niego. Żebyś nie łamał sobie głowy, jakie wymiary zachować przygotowaliśmy dla Ciebie listę wymiarów. W końcu budowa domu to nie łatwe przedsięwzięcie i na Twojej głowie jest cała masa innych rzeczy.
Wymiary wykopu pod szambo:
• 2 m3 – 300 x 160 x 160
• 4 m3 – 300 x 250 x 160
• 5 m3 – 300 x 250 x 180
• 6 m3 – 300 x 250 x 200
• 8 m3 – 350 x 300 x 200
• 10 m3 – 350 x 300 x 230 lub 400 x 300 x 200
• 12 m3 – 400 x 300 x 230 lub 350 x 300 x 250
Rura dopływowa powinna znajdować się minimum 70 cm pod ziemią z zachowaniem odpowiedniego spadku. Cały zbiornik powinien być minimum 50 cm pod ziemią, a komin wentylacyjny wraz z włazem powinien wystawać 2 – 3 cm nad ziemią. Pod zbiornikiem warto wykonać podsypkę o grubości minimum 10 cm.
Montaż szamba betonowego przy dobrze przygotowanym miejscem pod nie powinien potrwać minimum godzinę. W niektórych przypadkach ten czas się wydłuża, ale nie powinien on być dłuższy niż kilka godzin.
Wpływ na to ma ilość montowanych zbiorników, bo czasem instalacje składają się z kilku mniejszych oraz tempo prac podłączeniowych.
Zbiornika na szambo nie możesz dowolnie umiejscowić na swojej działce. Prawo dokładnie reguluje, gdzie powinien się on znajdować, dlatego zalecamy przestrzeganie przepisów i ulokowanie szamba:
• minimum 2 metry od drogi lub granicy nieruchomości,
• minimum 15 metrów od ujęcia wody pitnej,
• minimum 1,5 metra od rurociągu z gazem lub wodociągu,
• minimum 0,8 metra od przewodów elektrycznych
• minimum 5 metrów od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń, gdzie przebywają ludzie.