Możliwość odzyskiwania wody i korzystania z deszczówki budzi coraz większe zainteresowanie. Z tego artykułu dowiecie się:
- Czy zbiornik na wodę to dobre rozwiązanie?
- Jaki zbiornik betonowy warto wybrać i dlaczego?
- Jakie korzyści w ogrodzie przynosi deszczówka?
- Jak można wykorzystać wodę z rynny poza ogrodem?
Zbiornik na wodę deszczową z rynny
Na co dzień nie zastanawiamy się zwykle nad problemem retencji wody, czyli jej odzyskiwania ze środowiska poprzez chociażby jej gromadzenie podczas opadów atmosferycznych. Termin „retencja” jest trudny i wciąż mało znany, ale…
Letnie susze, z którymi przychodzi nam się zmagać coraz częściej i nakładają na nas ograniczenia w zużyciu wody, sprawiają, że większość właścicieli domów jednorodzinnych z ogrodem przypomina sobie o deszczówce i postanawia zastosować u siebie zbiornik na wodę. Czy beczka przy rynnie i balia ustawiona gdzieś wśród roślin to jednak wystarczające zbiorniki na wodę do ogrodu? Niekoniecznie, to znaczy takie pomysły na odzyskiwanie wody deszczowej są lepsze niż żadne, jednak …
Dziś można z powodzeniem postawić na równie proste, a lepsze sposoby pozyskiwania darmowej deszczówki.
- Zbiornik na deszczówkę – Wodę z Rynny 2m3
- Zbiornik na deszczówkę – Wodę z Rynny 4m3
- Zbiornik na deszczówkę – Wodę z Rynny 5m3
- Zbiornik na deszczówkę – Wodę z Rynny 6m3
- Zbiornik na deszczówkę – Wodę z Rynny 8m3
- Zbiornik na deszczówkę – Wodę z Rynny 10m3
- Zbiornik na deszczówkę – Wodę z Rynny 12m3
Firma ZbiornikBetonowy.pl to doświadczony i uznany producent, u którego można nabyć zbiornik betonowy na wodę deszczową z rynny. Oferowane zbiorniki betonowe na deszczówkę o pojemności nawet 10000 l wykonywane są z betonu wodoszczelnego, co wraz z ich monolityczną konstrukcją gwarantuje szczelność i sprawne funkcjonowanie przez długie lata. Beton wodoszczelny B25W8 stosowany przez firmę? charakteryzuje się niewielką zawartością porów oraz ponadprzeciętną gęstością – dzięki temu woda nie jest w stanie głęboko penetrować konstrukcji zbiornika. Fachowe wykonawstwo, a także sprawdzony skład mieszanki stanowią przepis na zbiornik betonowy na deszczówkę o doskonałych parametrach, który może zostać bez problemu zainstalowany również w przypadku występowania w danej lokalizacji wysokiego poziomu wód gruntowych.
Zbiornik na wodę z rynny = ekologiczne podlewanie
Ogrodowe zbiorniki na deszczówkę pozwalają nie tylko na oszczędzanie na rachunkach i postawienie na niezależność od wodociągów. Zbiornik na wody opadowe gromadzi to co najcenniejsze dla roślin, bo…
Woda deszczowa jako woda miękka to jest to, co rośliny lubią najbardziej. Co to jest woda miękka? Miękkość w tym wypadku oznacza całkowitą wolność od wapnia, którego rośliny w wodzie studziennej ani wodociągowej nie lubią. Prócz miękkości deszczówka ma również lubianą w świecie roślin kwasowość, mikroelementy oraz przyjemną temperaturą. Nie za zimno i nie za ciepło.
A jeśli już o samej temperaturze mowa, to…
Zbiornik podziemny na deszczówkę gwarantuje temperaturę
Z racji swojej specyficznej lokalizacji sprawia, że temperatura zebranej w nim wody nie dopuszcza do rozwoju glonów czy drobnoustrojów. Pomimo długotrwałego przechowywania nawet bardzo dużych ilości deszczówki, ta pozostaje czysta i bezpieczna dla ogrodu, a przecież nie da się ukryć, że jest on bardzo często tzw. oczkiem w głowie swych właścicieli. Lokalizacja zbiornika na wodę pod powierzchnią gruntu sprawia również, że nie zabiera on niepotrzebnie cennego miejsca na posesji. Dlatego decydując się na dobór dla siebie zbiornika na deszczówkę, zawsze warto wziąć te dwa pozytywne aspekty zastosowania podziemnych zbiorników pod uwagę. Tym bardziej, że ich montaż nie jest, jak zwykło się sądzić, dużo bardziej skomplikowany.
Zbiornik na deszczówkę podziemny i dodatkowe wyposażenie
Woda z dachu jest wprowadzana przez system rynien i rur pod ziemię. Tego typu zbiornik na wodę z rynny musi być uzupełniony dodatkowo w system spustowy, który odprowadzi nadmiar wody w przypadku obfitych opadów np. do kanalizacji deszczowej lub najbliższego rowu melioracyjnego. Wodę potrzebną do podlewania lub obsługi systemu zraszaczy pobiera spod ziemi pompa elektryczna.
Najbardziej zaawansowane systemy nawadniające zbudowane z wykorzystaniem zbiorników na wodę deszczową z rynny dają możliwość automatycznego przełączania na współpracę z wodociągiem, co jest szczególnie korzystne w okresie występowania niedoboru opadów oraz suszy.
Zbiornik na wodę deszczową z rynny ochroni przed niedoborami
Jeśli oczywiście nie mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami braku opadów i suszy. Z połaci dachu za pomocą systemu rynien, filtrów, zestawów przyłączeniowych jesteśmy w stanie zebrać wielokrotnie więcej wody niż nawet do kilku beczek czy innych pojemników wolnostojących w ogrodzie. Dlatego szczególnie warto zainwestować właśnie w zbiornik lub cały ich system na wodę z rynny. Zbieraniu deszczówki sprzyjają duże powierzchnie dachów i sama grawitacja. Rynny i przemyślane rozwiązania przyłączeniowe zapobiegają z kolei jej rozpryskiwaniu i tym samym pozwalają na skuteczne akumulowanie darmowej wody w zbiornikach naziemnych, podziemnych lub wgłębionych.
Nie tylko w ogrodzie
Korzystając z mniej lub bardziej skomplikowanych systemów retencji wody opartych na zbiornikach na deszczówkę firmy zbiornik betonowy możemy nie tylko zadbać o należyte nawodnienie ogrodu, ale też zapewnić sobie darmową wodę na potrzeby prania, utrzymania czystości czy spłukiwania toalet.